UWAGA!

Strona, z uwagi na publikowane na niej treści, przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

czwartek, 21 lutego 2013

Piwo pszeniczne w czeskim wykonaniu.

Weizen nie jest stylem piwnym zbytnio popularnym w Czechach, choć Czesi coraz bardziej otwierają się na inne style piwne niż ukochany przez nich jasny lager dlatego z pewnością i weizen zagości na dobre u naszych południowych sąsiadów. Piwo zakupione przez Internet. Główną motywacją była chęć sięgnięcia po kolejny czeski „pszeniczniak”. Wcześniej próbowałem Primator Weizen i mój debiut w czeskim wie zenem wspominam bardzo dobrze. Czy tak samo dobrze będzie tym razem?Producentem piwa Velen (bo o nim będzie mowa) jest Pivovar Cerna Hora a.s.Etykieta stylizowana jest na średniowieczną rycinę przedstawiającą prawdopodobnie sokolnika.  Jak wiadomo w owych czasach sokolnictwo było formą rozrywki zarezerwowaną dla szlachty i królów. Mi osobiście nie przypadła do gustu. Dane z kontr etykiety:

Ekstrakt: nie podano.

Alkohol: 4,8% objętościowo.

Skład: słód pszeniczny, słód jęczmienny, drożdże, chmiel, woda.Po otwarciu butelki:Barwa: złota, mętna, bardzo ładnie prezentuje się w kuflu.Piana: Biała, niezbyt obfita i nietrwała.Zapach: słodko-kwaśny, wyczuwalne aromaty owocowe.Smak: Wytrawny, lekka kwaskowość, poza tym wszystko to co weizen powinien zawierać w bukiecie smakowym włącznie z lekkim aromatem owocowym. Do tego dochodzi goryczka chmielowa z lekkim ziołowym akcentem.Wysycenie: Relatywnie wysokie, ale nie powodujące przykrych doznań w gardle.Podsumowanie:

W mojej opinii jest to bardzo udane piwo pszeniczne. Posiada bogaty smak, który sprawia, że chce się sięgać po kolejny łyk. Idealne  na lato.  Piwo cechuje piękna barwa. Mankamentem jest piana, która jak na weizena jest bardzo nietrwała. Piwo jest też bardzo mocno wysycone, co dla niektórych może być kolejną wadą. Wniosek jest prosty: Czesi potrafią warzyć przyzwoite piwo pszeniczne.Moja ocena: 3,75/5.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz