UWAGA!

Strona, z uwagi na publikowane na niej treści, przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

wtorek, 26 sierpnia 2014

Książka dla Hop Head’ówOstatnimi czasy czytam sporo książek wydanych przez Brewers Publications, działającego w ramach amerykańskiego stowarzyszenia skupiającego branżę browarniczo-piwowarską  (Brewers Association). Wszystkie książki przeczytane do tej pory z tej serii były dla mnie cennymi źródłami rzetelnych informacji oraz, przede wszystkim, przyjemną lekturą, uzmysławiającą, że sporo jeszcze przede mną do odkrycia. Jedynymi obwarowaniami z nimi związanymi to znajomość języka angielskiego oraz pewna ogólna wiedza na temat procesu warzenia piwa, ponieważ niejednokrotnie autorzy wychodzą z założenia, że skoro ktoś sięga po ich książki, to coś już w życiu z piwem miał do czynienia.

Książka, o której chcę Wam opowiedzieć nosi tytuł: „IPA: Brewing Techniques, Recipies and Evolution of India Pale Ale”. Autorem tejże publikacji jest Mitch Steele. Autor w 1984 roku otrzymał tytuł magistra z zakresu technologii fermentacji, jest piwowarem domowym, pracował już w kilku różnych browarach (zarówno tych dużych oraz znacznie mniejszych). Aktualnie jest głównym piwowarem w browarze Stone Brewing Co. (od 2006 roku), w którym odpowiada za proces warzenia piw oraz ich rozlew. W owym okresie moc produkcyjna browaru została zwiększona czterokrotnie. Jego ulubiony styl piwny to India Pale Ale w rożnych odsłonach.

Owa książka to – według mnie – pozycja obowiązkowa dla wielbicieli IPA. Znaczna większość tej publikacji skupia się na historii i ewolucji tych mocno chmielonych ejli wywodzących się z Anglii. Autor przytacza wiele historycznych danych, przy okazji zachowując zasadę złotego środka, dzięki czemu czytelnik wiele się dowiaduje, jednak sposób przekazania wiedzy jest bardzo precyzyjny i interesujący, przez co lektura tej książki jest bardzo przyjemna i nie nuży. Można dowiedzieć się z niej o tym, czym różniła się w smaku IPA z XIX wieku od wersji tego piwa znanych nam w dniu dzisiejszym, o tym jak produkowane na eksport piwa zmieniły angielski rynek krajowy, w jakich krajach warzono IPA poza Anglią i o tym, że chmiel Cascade zrobił taką zawrotną karierę przez przypadek. W trakcie jest wędrówki przez wieki i dekady dowiemy się wiele o konkretnych browarach warzących tego rodzaju piwa, technikach produkcji charakterystycznych dla poszczególnych okresów oraz wpływu czynników zewnętrznych na rynek piwny w krajach, gdzie warzono IPA i jaki miało to wpływ na produkcję tego piwa. Autor prezentuje też rolę jaką IPA odegrało w amerykańskiej piwnej rewolucji czyli ekspansji piwowarstwa rzemieślniczego.

Poza bardzo dobrze udokumentowaną historią tego stylu, dowiemy się w trakcie dalszej lektury o występujących dzisiaj wariacjach piw, które łączy wspólny mianownik – IPA w naziwe.  

Innym aspektem, omówionym w książce jest rozdział poświęcony temu, jak uwarzyć IPA w domowym zaciszu, co należy wziąć pod uwagę na każdym etapie wyrobu tego rodzaju piwa czyli jaki powinien być zasyp, jak nachmielić takie piwo (w grę wchodzi także chmielenie na zimno) oraz które szczepy drożdży piwowarskich sprawdzą się najlepiej. W dalszej części książki znajduje się sporo receptur, w których zasyp podawany jest procentowo, a wszelkie miary zawarto zarówno w jednostkach stosowanych w krajach anglosaskich, jak i tych w układzie SI.

Uzupełnieniem tej publikacji są załączniki prezentujące dane na temat wybranych piw w stylu IPA z okresu XIX i XX wieku, a także informacje na temat jak czytać dawne receptury piwowarskie – głównie pod kątem użytych jednostek miar i wag. Całość wieńczy solidna bibliografia, która może okazać się cennym źródłem informacji dla osób czujących niedosyt po lekturze tej książki lub po prostu chcących jeszcze trochę bardziej „wgryźć się” w temat.

Pomimo 300 stron tekstu, udało mi się ją przeczytać w kilka dni, bowiem z uwagi na język, interesujące treści oraz fakt, że lubię IPA, jej lektura jest bardzo przyjemna i pochłania bez reszty. Myślę, że nie trzeba być piwowarem domowym lub nie wiadomo jakim geekiem, ponieważ autor stara się objaśniać każdy etap produkcji piwa – czym jest, na czym polega i jaki jest jego cel. Moim zdaniem, jeśli lubisz IPA to warto zajrzeć do tej książki, by dowiedzieć się z niej nieco więcej na temat tego stylu piwnego w porównaniu z tym, co można znaleźć w ogólnodostępnych źródłach internetowych. Poza tym, nieuchronnie nadchodzi ten czas w roku, kiedy aura coraz rzadziej nastraja do wychylania nosa z domowego zacisza…     


     

2 komentarze:

  1. Czy ksiazka jest dostepna w jezyku polskim?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety nie. A wielka szkoda, bo publikacje Brewers Association to świetne książki.

      Usuń