UWAGA!

Strona, z uwagi na publikowane na niej treści, przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Witbier z Warmii


Trzecią podróżą, w jaką zabiera nas olsztyński Browar Kormoran jest belgijskie piwo witbier. Na blogu gościło już kilku przedstawicieli tego stylu, takich jak kultowy Hoegaarden, przy okazji którego przytoczona została historia o powrocie do warzenia tego już prawie zapomnianego gatunku piwa, czy hybrydowa Viva la wita!. We wpisie dotyczącym drugiego wymienionego piwa zawarta została krótka charakterystyka stylu. Witbier to idealna propozycja na lato i Browar Kormoran bardzo dobrze „wstrzelił się” ze swoją trzecią podróżą.

O samym Browarze Kormoran napisałem już kilka ciepłych słów, chwaląc za pomysły i odwagę jeżeli chodzi o nowe produkty, takie jak; American IPA czy Gruit Kopernikowski. Z drugiej strony chwaliłem też za podniesienie jakości produktów z dotychczasowej oferty – casus Kormorana Jasnego.  

Seria „Podróże Kormorana” składa się już z trzech piw (Weizenbock, AIPA oraz witbier). Ze strony internetowej producenta oraz wnioskując z sukcesu marketingowego, jakim cieszą się owe piwa spodziewać się można, że pojawią się nowe piwa w ramach serii oraz kolejne warki dotychczasowych pozycji z tej kolekcji. Zapiski Podróżnika z Belgii można poczytać na stronie producenta. To, co bardzo mnie cieszy, to fakt, że piwo można bez problemu kupić w mieście, z którego pochodzę, a z ofertą piwną jest tu raczej słabo…

Etykieta jest taka sama w przypadku innych piw z tej serii, główną postacią jest Podróżnik wędrujący z plecakiem, mapą i kuflem piwa w dłoni. W tle widoczne jest pole lub łąka. Pod postacią Podróżnika znajduje się numer warki (002/2013). Po obu stronach etykiety znajduje się sporo tekstu. Z prawej – dziennik z podróży, a z lewej fikcja literacka ustępuje miejsca informacjom o stricte informacyjnym charakterze. Butelkę zdobi dedykowany kapsel oraz zawieszka zawierająca szersze informacje na temat Browaru Kormoran.  

Dane szczegółowe:
Producent: Browar Kormoran sp. z o.o.
Nazwa: Podróże Kormorana Witbier.
Styl: witbier.
Ekstrakt: 12,5% wag.
Alkohol: 4,6% obj.
Skład: woda, słód jęczmienny, pszenica, słód pszeniczny, owies, orkisz, chmiel, kolendra, skórki gorzkich pomarańczy curacao, skórki słodkich pomarańczy, drożdże.
Filtracja: nie.
Pasteryzacja: tak.

Barwa: miodowa z lekkim dodatkiem pomarańczy, mętna.
Piana: bujna, biała, wysoka, zwarta, trwała, tworzącą bardzo efektowną koronę i mocno oblepiająca szkło.
Zapach: owocowy, pomarańczowy, na drugim planie wyczuwalne słody (zwłaszcza pszeniczny). Zapach jest bardzo słodki.
Smak: wyczuwalna słodowość oraz aromat zbożowy, szybko ustępujące miejsca ziołowemu aromatowi kolendry (w smaku znacznie bardziej wyczuwalny niż w zapachu) oraz akcentowi owocowemu, pochodzącemu od użytych skórek pomarańczy. Piwo słodkie z delikatną goryczką, której źródłem może być po części kolendra, chmiel oraz curacao. Finisz słodki i zalegający jak w przypadku słodkich win.
Wysycenie: niewielkie.

Trzecia podróż Kormorana owocuje smacznym witbierem, którego smak jest lekki i jednocześnie treściwy. Wyczuwalne są słody (pszeniczny) oraz dodatki niesłodowane (owies gra tu pierwsze skrzypce). Obok tego występuje ciekawy ziołowo-cytrusowy tandem z lekką goryczką, która może być wypadkową użytych składników. Piwo bardzo ładnie prezentuje się w starannym opakowaniu, a jeszcze lepiej po przelaniu do kufla i przy każdym kolejnym łyku. Jest to biere blanche, który należy do najlepszych, dostępnych na polskim rynku (jeżeli mowa o produkcji krajowej). Orzeźwiający i dobrze gaszący pragnienie, sesyjny i lekki „w odbiorze”. Pozycja godna polecenia, a przy okazji ciekawa alternatywa dla osób nieprzepadających za piwami o wysokiej goryczce, a także miłośników piw smakowych.

Moja ocena: 4,5/5.   Brak komentarzy:

Prześlij komentarz