UWAGA!

Strona, z uwagi na publikowane na niej treści, przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

sobota, 20 lipca 2013

Młodszy brat, czyli jak smakuje Kormoran Jasny Niefiltrowany?


Dzisiaj wpis „na szybko” dotyczący wersji niefiltrowanej piwa Kormoran Jasny. Starszy brat „niefiltra” z Warmii zdobył w tym roku drugie miejsce w Konkursie Piw Rzemieślniczych na Festiwalu Birofilia w Żywcu. Uważam, że piwo otrzymało nagrodę zasłużenie, bo jest to bodajże najlepszy z polskich pilsów, produkowanych na tak dużą skalę.   

Z zewnątrz etykieta piwa nie różni się wiele od tej z wersji niefiltrowanej. Zasadniczą różnicą jest zamieszczenie pod nazwą piwa informacji, że jest ono nieklarowane. Podobnie rzecz ma się do parametrów piwa.Dane szczegółowe:
Producent: Browar Kormoran sp. z o.o.
Nazwa: Kormoran Jasny.
Styl: pilzner.
Ekstrakt: 12,5% wag.
Alkohol: 4,9% obj.
Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel (Marynka, Sybilla, Lubelski, Żatecki, Tettnanger).
Filtracja: nie.
Pasteryzacja: tak.

Barwa: jasnobrązowa, zmętniona, jak na piwo niefiltrowane relatywnie przejrzysta (nie jest ono bowiem aż tak zmętnione jak na przykład piwa pszeniczne).
Piana: biała, zwarta, ziarnista, tworząca efektowną czapę, pozostająca na szkle, wysoka i trwała. Z czasem redukuje się do niewielkiej plamki na środku powierzchni piwa.
Zapach: chmielowy z ziołowo-ziemistymi akcentami, a także z wyczuwalną słodowością, skórką chleba i  akcentem drożdżowym w tle. Aromat drożdżowy jest lekko cierpki i pikantny.
Smak: zdominowany przez chmielową goryczkę, którą cechuje silny akcent ziołowy, podchodzący pod posmak piołunu, do tego wyczuwalny jest akcent ziemisty. Goryczka jest długa i pozostaje po przełknięciu piwa. Smak uzupełnia aromat pochodzący od jasnego słodu z dodatkiem chlebowości, a także subtelny posmak drożdżowy o lekko pikantnym i cierpkim posmaku, który w żaden sposób nie jest nachalny i nie zniechęca do dalszej konsumpcji.
Wysycenie: poniżej średniego.

W mojej ocenie, jest to najlepsze polskie piwo niefiltrowane, w którym pierwsze skrzypce gra aromat chmielowy, wzbogacony o szlachetne odmiany chmielu z Czech i Niemiec wraz z ziemistością, która cechuje polskie odmiany chmielu. Smak jest goryczkowy, ale efektywnie kontruje go nuta słodowa oraz drożdżowa, która jest bardzo subtelna i nadająca piwu charakter z uwagi na jej przyprawowy aromat. Lekkie, sesyjne piwo, które bardzo dobrze gasi pragnienie i jest bardzo orzeźwiające. Browar Kormoran po raz kolejny zrobił na mnie duże wrażenie. Nie jestem miłośnikiem polskich piw niefiltrowanych, bo wiele z nich oprócz silnego drożdżowego akcentu i landrynkowej słodyczy, nie ma nic więcej do zaoferowania konsumentowi. Ciekawą pozycją jest tez Pils z Browaru Staromiejskiego Jan Olbracht w Toruniu. Problem z toruńskim pilsem polega jednak na tym, że jego dostępność jest bardzo ograniczona, a poza tym przegrywa cenowo z „niefiltrem” z Browaru Kormoran. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena; 4,5/5.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz