UWAGA!

Strona, z uwagi na publikowane na niej treści, przeznaczona jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

sobota, 11 maja 2013

Svijany Rytir, czyli primus inter pares wśród pilsów


Pivovar Svijany usytuowany jest w miejscowości Svijany, niedaleko miasta Turnov w kraju libereckim. Browar istnieje od 1564 roku. W ofercie browaru znajduje się kilka piw, które zdobyły wiele nagród w czeskich konkursach i festiwalach piwnych. Oferowane przez browar piwo to typowe dla Czech lagery z różną zawartością ekstraktu. Piwa ze Svijan posiadają ciekawe i historyczne nazwy takie jak: Baton, Księżna, Mąż, Książę, Rycerz, etc. Z dotychczas zdegustowanych wyrobów tego browaru najbardziej do gustu przypadł mi Svijansky Rytir. I to o nim będzie dziś mowa. 

Etykieta kolorystycznie prezentuje się ładnie, nawiązuje do średniowiecznych herbów rycerskich. Dominują kolory srebrny, ciemnopopielaty, biały i czerwony. Mankamentem jest skąpa ilość informacji o piwie, ale tu z pomocą przychodzi strona internetowa producenta. Z niej dowiedzieć się można podstawowych informacji na temat tego produktu na przykład, że piwo jest pięciokrotnie chmielone.

Dane szczegółowe:
Producent: Pivovar Svijany a.s.
Nazwa: Svijansky Rytir.
Styl: pilzner.
Ekstrakt: 12% wag.
Alkohol: 5,2% obj.
Skład: woda, słód pilzneński, słód bawarski (monachijski), słód karmelowy, cukier, chmiel uprawny, ekstrakty chmielowe.
Filtracja: tak.
Pasteryzacja: nie.

Barwa: ciemnozłota, przechodząca w miedzianą, klarowna.
Piana: wysoka, biała, o średniej wielkości pęcherzykach, trwała, oblepiająca szkło,  tworząca ładną koronkę,
Zapach: dominuje aromat słodowy, karmelowa słodycz przeplatająca się z  ziołową  nutą chmielową. W tle delikatnie wyczuwalny alkohol.
Smak: od początku wyczuwalna przyjemna i ziołowa goryczka, o średnim stopniu intensywności i lekko zalegająca. Do tego dochodzi aromat słodu, bardzo przyjemny, bilansujący smak. Karmel obecny w zapachu, w smaku niewyczuwalny. Minimalny diacetyl w tle.  
Wysycenie: średnie.

To jeden z najlepszych pilsów, jakiego miałem okazję skosztować (jeśli nie najlepszy). Smak piwa jest zbilansowany, pozbawiony wad i bardzo wyrazisty. Goryczka chmielowa posiada głębię i ciekawy aromat, tak więc smak piwa bardzo na tym zyskuje. Goryczce towarzyszy wyraźna nuta słodowa wprowadzająca równowagę pomiędzy poszczególnymi komponentami składającymi się na smak piwa, dając w moim mniemaniu efekt synergiczny. Bardzo sesyjne piwo z charakterem. Polecam każdemu piwoszowi i każdej piwoszce. Pięciokrotne chmielenie, o którym informuje producent nie jest chwytem marketingowym, tylko faktem.

Moja ocena: 4,5/5.4 komentarze:

 1. Podzielam w/w , PIWO REWELACJA

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podobnie mi smakował Lwówek Belg , trochę więcej w nim chmielowości niż w Swijanach :) ale wolę Svijany , trochę górą niż Lwówek:), zależy jaką kto lubi goryczkę , dla mnie oba w zależności od okoliczności degustacji OK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Belg tez jest dobrym piwem. Swego czasu moim faworytem było "Wrocławskie" z Lwówka. Był to naprawdę dobry pils, ale z czasem mocno obniżył loty nad czym bardzo boleję. z czeskich piw bardzo cenię sobie Primatora Premium, Patera z Cernej Hory i piwa z Policki.

   Usuń